Informace pro zájemce o kotě z našeho chovu

  Asi jako první informaci bych ráda napsala, že nám velmi záleží na tom, kde naše odchované kotě bude žít svůj život, v jakých podmínkách a jakou pozici v nové rodině bude mít.

  Před pořízením kočky, by si měl každý uvědomit, že je to závazek na mnoho let a že každý člen budoucí rodiny by měl s příchodem nového zvířecího člena souhlasit. A také si ujasnit, je-li ochoten přizpůsobit se.
Například mám-li vyřešené zajištění kočky v době dovolené a odjezdu z domova. Kočky jsou celkem samostatná zvířata, ale jsou to zvířata hodně teritoriální a i ony nerady tráví mnoho času samy. Každopádně je pro ně vždy mnohem lepší, vydržet samotné ve vlastním prostředí s tím, že je někdo přijde každý den nakrmit a zkontrolovat, než odkládat je na týden do pro ně neznámého prostředí. Někteří takové přesuny velmi těžce snášení a může to pro ně znamenat silný stres, který se může projevit na zdravotním stavu. I na takové věci je potřeba myslet před jejich pořízením. Každé zvíře znamená velkou odpovědnost hlavně nás dospělých majitelů. Nepořizujte kotě malým dětem jako hračku. Malé dítě si bude s kočkou hrát, což je pro oba určitě fajn, ale asi nepojede k veterináři, když bude potřeba, nebude myslet na to, že v misce musí být denně čerstvá čistá voda a v té druhé kvalitní krmení a čerstvé maso, ale je v pořádku, když se vedle rodičů bude tuto péči učit a sledovat, myslím že to každé dítě do života velmi obohatí. Proto by nákup i celková péče o kočku měl být plně v režii zodpovědných dospělých.

 Kočka je radost i starost. Je to tvor plný lásky, kterou si musíme získat, vlastního rozumu, který je třeba pochopit a také má své přirozené potřeby, jenž je třeba respektovat. Rozmyslete si tyto aspekty, zdali jste ochotní omezit své pohodlí a věnovat část života kamarádovi, který vám všechnu správnou péči tisíckrát vrátí svou láskou a oddaností. Odmění Vás obdobím které se nedá popsat, které se musí zažít, ale věřte, že nebudete litovat. Takový pohled do spokojených hlubokých kočičích očí a zaboření ruky do hedvábné srsti vrnící kočky na klíně je vždy okamžik, který vám vše vynahradí. Prostě bych chtěla jen napsat, že kočka není pes, přístup k ní je velmi odlišný, jak v péči tak ve výchově. Kočka se snadno zradí, ale pokud si jí získáte, je věrná a vděčná, přitom si zachová vlastní rozum, názor a osobnost. Prostě tak, jako vše v životě je něco za něco.

Kočka je také krásné a chlupaté zvíře, které i když žije jen doma také přirozeně líná. V některých obdobích více intenzivněji. Chlupy by nemělo být to co nesnášíte. Pokud ano, kočku si rozhodně nepořizujte.

 Kočka je prostě chlupatá a Váš byt bude taky. Na druhou stranu existují úžasné odchlupacující lepivé válečky na oblečení, silikonové kartáče na čalounění a určitě zjistíte, že je fajn nosit barevné oblečení, protože černá je smutná a nepraktická ;). A ruku na srdce, i jídlo budete mít "o chlup lepší".

 Já vychovávám každé kotě s láskou jako malé dítě, které má svou individuální povahu a že je každé osobnost, o tom není pochyb. Každá kočka má své rituály, své zvyky, své libůstky a někdy i zlozvyky.

S něčím lze pracovat a změnit je, s něčím ne a je třeba se přizpůsobit. Je to hodně o empatii. Kočky nás vnímají svým šestým smyslem, poznají, když nám není dobře, poznají když jsme šťastní, ale poznají i když jsme nešťastní a reagují na to. Dokážou nám pomoct svou vyrovnaností, dokážou nás podvědomě zklidnit, ale zároveň dlouhodobé domácí napětí dokáže stresovat i je.

Je úžasné s nimi žít, i když znamenají určitý limit a investici. Potřebují svůj prostor, mít své škrabadlo, svůj čistý záchod a kvalitní zdravou potravu a v neposlední řadě kvalitní pravidelnou veterinární péči, pravidelné očkování a odčervení.

 Příchod do nového domova

 Když si kotě přinesete do nového domova, počítejte s tím, že bude potřebovat určitý čas na aklimatizaci, aby si zvyklo na nové prostředí. Některé kotě je skoro hned jako doma, jiné potřebuje čas. Tohle je zrovna věc která se nedá předem odhadnout. Někdy doma suverénní jedinec je příchodem do nového prostředí téměř šokován a může si zvykat třeba týden, jiné kotě které ve velké smečce nijak nevyčnívalo může v novém domově okamžitě rozkvést a stát se tím suverénem, tohle nikdo neví dopředu. Jen si musíme uvědomit, ať už kotě bude reagovat jakkoliv, že je to pro něj určitý stres, který se nějak projeví.

Je dobré kotě přinést domů v přepravce, tu opatrně postavit na zem a otevřít a nechat ho samostatně rozkoukat a vylézt. Pokud už máte doma jiné kočky nebo jiná zvířata, je lepší nechat ho rozkoukat nejdřív v oddělené místnosti, pokud je to možné, ukázat mu kde má misku s vodou a záchod. Pokud uvidíte, že se cítí jistě, nechte ho prozkoumávat nové prostředí. Je-li doma už starší kočka, nebo pes nenechávejte je v prvních dnech samotné pohromadě, dokud si nejste jisti, že si neublíží. To je další věc na kterou je dobré myslet. Naplánovat si pár dnů volno, aby si kotě nezvykalo doma samo. Také není dobré první den pustit vysavač nebo vrtačku, hluk kočky většinou nesnáší a v novém prostředí může být velmi stresujícím elementem.

Myslete na to, že příchodem do vašeho domova se mu změnil dosavadní život, že je to vlastně malé kočičí dítě, které tomu co se s ním děje vlastně nerozumí, nezná prostředí ani Vás a musí si zvyknout. Buďte tedy vlídní a empatičtí, budujete si základ vašeho vztahu a důvěry na celý jeho život.

 

DOPORUČENÉ ODKAZY NA CHOVATELSKÉ POTŘEBY A KRMENÍ:

Níže najdete odkazy na chovatelské potřeby, které s oblibou používáme my, krmení kterým krmíme a zkrátka vše co je potřeba a můžeme Vám je vřele doporučit:

 

Základem je kvalitní strava!

Asi nejlepší zkušenost s nákupem granulí, konzerv a chovatelských potřeb máme z těchto internetových obchodů:

http://www.zoohit.cz/shop/kocky

https://www.hajek-petfood.cz/

Škrabadla:

https://skrabadla-rufi.cz/

http://www.rajenpets.cz/cs/